להזמנת טיפול:

עוזי גל

054-9795002

 

uzygal@gmail.com

Subscribe to receive email updates of our special classes, promotions, seminars and workshops.

לקבלת עדכונים ומבצעים

© 2015 שירי גל.

וזכויות יוצרים חלקיות ל:

© 2023 by PILATES STUDIO.

Proudly created with Wix.com

מיגרנות או כאבי ראש?

 

לא פעם מגיע אלי מטופל, ובעוד ידי מונחות על צווארו אני מוצא את עצמי שואל: "אתה סובל מכאבי ראש?"

 

ההבחנה בין מיגרנה לכאב ראש מיטשטשת לפעמים. לא פעם אנשים סובלים במשך שנים מכאבי ראש אדירים, פטישים, ולומים, חופרים וקודחים באזורים שונים בראש, באזור העין, בהיקף הראש, באזור הרקה, בפנים, וכל אלו משרירים פגועים.

 

לא צריך תאונת דרכים, הגורמת ל"צליפת שוט" שלאחר כשנה וחצי גורמת לכאב ראש לא מוסבר. מספיק לפעמים שאתה עובד בשירות לקוחות, עם חיוך אדיב ללקוח שמולך והמחשב בצד. תוך פחות משנה וחצי יופיעו כאבי הראש שיתגברו עם הזמן ותכיפות המופעים תגדל. ומשום מקום לאחר עוד שנה וחצי אפשר לשמוע, לעיתים, את חריקת השינים מתחילות, ונגיד תודה שאין צלצולים או לחץ באוזניים, היד אולי נרדמת אבל רק לפעמים, ושמים מנשך בלילה לישון וכדורים לכאב ראש, כי מה כבר אפשר כבר לעשות?

 

הסיפור הזה מתאים לך?

אתה סובל בלי סיבה ברורה ובלי פתרון נראה לעין?

אז יש הסבר וגם כיוון לפתרון.

 

הצוואר

 

הצוואר מהווה את החלק הראשוני והגבוה של עמוד השדרה, הוא בנוי משבע חוליות מהן יוצאים עצבים המעצבבים את הגפיים העליונות והוא בעל מערכת שרירים מורכבת.

הצוואר משמש כצינור דרכו עוברים התנסויות וחוויות של הגוף, והוראות ההפעלה והתגובה המתקבלים מהראש. בנוסף עוברים בו מזון, דם, נוזלים וגז.

למעשה הצוואר נמצא בין עולם הרוח והאינטלקט של הגוף לבין עולם החומר והשרירים והוא משתתף באופן פעיל במסרים בססים של התקשורת האנושית וחשוף למפגעי האקלים (רוח, שמש...).

הצוואר איבר קצר בעל תנועתיות רבה  ואין לו יכולת להגן על עצמו ולכן הוא "נתפס" לעיתים קרובות.  

 

"צליפת שוט"

 

צליפת שוט whiplash נגרמת בזמן תאונה . כאשר הראש נזרק אחורה ולאחר מכן קדימה,

הפגיעה היא ברקמות הרכות שמסביב לעצמות, בכלי הדם, ברצועות, בדיסקים, ולכן אי אפשר לראות אותה, אלא רק ללמוד עליה מדיווחי הכאבים של המטופלים הרבים שסובלים מהפתולוגיות השונות.

קל  לזהות את אותם נפגעי תאונה שהולכים עם צווארון. וכאן הטעות הראשונה, כי חגורת צוואר טובה לשברים, ורוב הפגיעות מתאונה הם "צליפת שוט",  וכליאת השרירים גורמת לניוונם והחלשת הצוואר.

מכיוון שדרך הצוואר עוברים העצבים של השרירים, בזמן פגיעה בצוואר נוצרות בצקות במקום הפגיעה, שיוצרות לחץ על העצבים. מגוון רחב ומרשים של פתולוגיות מופיע בפגיעת שרירי הצוואר: בנוסף לכאבי צוואר והגבלת התנועה בצוואר עצמו, כאבי ראש, סחרחורות, לחץ או צלצולים באוזניים, בחילות, הגבלת ראיה, הקרנה לידיים, גורם לחריקת שיניים וכאבי שיניים, גודש בסינוסים, הצטברות ליחה, שיעול כרוני.

 

בבעיות אלו אני מעדיף לטפל בשיטה Trigger point therapy. זיהוי השרירים שנפגעו קל יחסית, ולפי התסמינים אפשר לבודד את השרירים המקרינים כאב לאזור מרוחק. השיטה מדויקת מאוד ומחוללת פלאים במקום שטיפולים קודמים בדיקור, בפיזיותרפיה ובשיטות עיסוי שונות לא עזרו.

לאחר שהגיעו אלי אנשים שטופלו בדיקור ללא הצלחה, התברר לי, שישנם שרירים רבים בצוואר שהדיקור לא מגיעה אליהם. הטיפול קצר יחסית ומניב תוצאות מהירות ( לעתים אף פחות מחודש).

 

גורמים נוספים לכאבי הראש:

כמו שצינתי בתחילה, לא צריך לעבור תאונה בכדי לגרום לכאבי ראש. כיום המודעות ליציבת הראש מוזנחת. אנשים רבים שעובדים ליד שולחן סובלים משרירים, באזור הכתפיים, שכמות וצוואר, תפוסים, עמוסים ולחוצים. עצם הישיבה הממושכת, ללא פעילות  גורמת לקיצור שרירים וניוונם, מתיחת השרירים הנגדיים ועומס עליהם. בתורם אותם שרירים יקרינו כאב לאזורים שונים בראש, יגרמו למצב רוח ירוד עצבנות ותפוקה ירודה.

 

מה לעשות?

לא אחת מהמטופלות שאלה אותי: מה כבר אני יכולה לעשות? זאת העבודה שלי.

 

אז יש הרבה מה לעשות.

 

ראשית, לקום בכל הזדמנות ואני ממליץ לשים תזכורת במחשב -  כזו שתתריע כל חצי שעה. ותרגילים לצוואר אין בעיה לעשות גם כשעובדים. כאלו שמפנים את הראש או מטים לכאן או לכאן. בהזדמנות זו כדאי גם לעשות תרגילי עיניים שימנעו עומס ונזק לראיה מהמבט הממוקד על המסך.

אם מודעים לבעיות ארגונומיות בעבודה שיוצרות כאבים, חשוב מאד לנסות לפתור את הבעיה.

ואם כבר נוצרה בעיה,  חשוב לטפל בבעיות שיוצרת הישיבה הלא נכונה ע"י טיפולים מהרפואה המשלימה. מה יש? רק למכונית מגיע טיפול עשרת אלפים?(זה גם יותר זול).

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now